Melanom; “melanosit” isimli hücrelerden köken alan, kötü huylu bir tümördür.

Melanom; çoğunlukla, normal görünümlü deride “yeni bir oluşum” olarak çıkmaktadır.Daha az (%30) sıklıkla isi önceden var olan bir ben üzerinde gelişim göstermektedir.

Melanom; benleri andıran deri seviyesinde bir leke/benek veya deriden kabarık oluşumlar olarak belirti verir. Nadiren deri renginde olabilmektedir.

Renk ve şekil simetrisi bulunmayan;

Düzensiz sınırlı;

Renk alacası veya renk değişimi sergileyen;

5mm’den (kurşun kalem silgisi çapından) büyük çaplı;

Hızlı genişleyen veya kabarıklaşan;

Kaşıntı, kanama ve ya kabuklanma gösteren yeni oluşumlar melanom için öncelikle şüphe uyandırmaktadır.

Melanomun erken tanısı ve erken tedavisi hastaya tam düzelme şansını vermektedir. Tanı ve tedavide geç kalınması kanserin hızla yayılmasına ve ölümlere neden olabilmektedir.

Düzenli aralıklarla bireyin kendi kendini muayene etmesi ve yeni çıkan şüpheli oluşumları fark ettiğinde zaman kaybetmeden dermatoloji uzmanına başvurması, melanomun erken tanısını sağlayan en önemli etkendir.

Standart, eksiksiz ve güvenilir bir “kendi kendini muayene” gerçekleştirebilmek için aşağıdaki adımları her muayenede takip etmeniz yararınıza olacaktır.

 

Gerekli Malzemeler

El aynası, boy aynası, tabure/sandalye, tarak, saç kurutma makinesi, silgili kurşun kalem, cetvel ve beden haritalarıdır.

 

Kendi Kendine Ben Muayenesi Nasıl Yapılır? 

Deri kanserinin erken tanısı için bireylerin düzenli olarak, 3-6 ayda bir kez, kendi kendini muayene etmesi önerilir. Bu muayene ile tüm deri mukoza yüzeyleri değerlendirilir. Kendi kendini muayene aydınlık bir ortamda yapılmalıdır. Muayene için gerekli olan malzemeler önceden hazır bulundurulmalıdır. 

Beden haritalarına şüpheli bulunan lezyonların kayıt edilmesi gereklidir. İdeal bir kayıt için dijital fotoğraflama önerilmektedir.

Bir veya iki ayna yardımı ile yeterli aydınlatma altında tüm yüz bölgesini, burun, dudaklar, ağız içi ve kulakları içerecek şekilde detaylı olarak inceleyiniz.

Kulak arkalarının incelenmesi için boy aynası ve el aynasını birlikte kullanınız.

Baş saçlı derisini incelerken deri yüzeyindeki değişikliklerin saçların altında saklı kalmasına izin verilmemelidir. Bunun için saç tarağı ile saçlarınızı aralayabilir veya saç kurutma makinesi ile saçlarınızı havalandırarak inceleme yapabilirsiniz.

Giysilerinizin tamamını çıkardıktan sonra gövde ön kısmı derinizi bir bütün olarak boy aynası önünde inceleyiniz.Kadın hastaların her iki meme altı ve memeler arasındaki katlantıyı açarak eksiksiz inceleme yapmaları gerekmektedir.

Boy aynası önünde kollarınızı yukarı kaldırarak her iki koltuk altı bölgesi ile gövdenizin sağ ve sol yan kısımlarını da inceleyiniz.

Gövde arka kısmı, kalça ve bacak arka kısmı derinizi incelemek için boy aynası ve el aynasını birlikte kullanınız.

Kollarınızı dirsekleriniz seviyesinde kırarak sağ ve sol ön kolunuz ile kollarınızın ön ve arka kısımlarını tam olarak inceleyiniz.

Her iki elinizi; avuç içleri, el parmak araları ve tırnak altları dahil olacak şekilde kontrol etmeyi unutmayınız.

Bir sandalyeye oturarak, ayaklarınızı tabureye uzatınız. Bacaklarınızı, ayaklarınızın ön/üst kısımlarını ve genital bölgenizi inceleyiniz.

Her iki ayak tabanınız, topuklar ve ayak parmak aralarınız ile ayak tırnaklarınızı incelemeyi unutmayınız. Gerekirse bu bölgeleri daha iyi görmek için el aynası kullanınız.

tr_TRTürkçe