Tırnak hastalıkları toplumda çok yaygın görülen hastalıklardan biridir. Tırnak hastalıklarının tanı ve tedavi işlemleri dermatoloji uzmanları tarafından yapılmalıdır. En sık karşılaşılan tırnak hastalıklarından biri tırnak mantarlarıdır. Tırnak mantarları kendisini çok farklı şekillerde gösterebilir. Tırnakta kalınlaşma, renk değişikliği yapabilmekle birlikte bazen sadece ağrıyla kendisini belli edebilir.

Sık karşılaşılan problemlerden bir diğer tırnak batmalarıdır. Tırnağın kendi yapısıyla alakalı olabildiği gibi alttaki birtakım kemik yapılarına bağlı olarak da görülebilmektedir. Bunun tedavisi de düzgün bir şekilde ele alınıp gerekirse cerrahi tedaviden faydalanılması gerekir.

Günümüzde dermatoloji disiplininde tırnaklara cerrahi yaklaşım yapılması mümkündür.  Bunların dışında egzama, sedef gibi dermatolojik hastalıklar da tırnağı tutup şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Bunlar düzgün tedavi edilmediği zaman kalıcı bozukluklara yol açabilmektedir. Deri kanserlerinin tırnakta görülmesi durumu gözden kaçabilir. Bunların tanısını koyabilmek için dermoskop denilen, deriyi büyüten ve alt yapılarının görülmesini sağlayan faydalanılmaktadır.

Tırnak ve tırnak yatağında gelişen deri kanserleri çok hızlı ilerleyebilmektedir. O yüzden bunların tanısında mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışmak ve yardım almak gerekmektedir.

tr_TRTürkçe