Melanom (ben); “melanosit” isimli hücrelerden köken alan, kötü huylu bir tümördür.

Melanom çoğunlukla, normal görünümlü deride “yeni bir oluşum” olarak meydana gelir. Nadiren (%30), önceden var olan bir ben üzerinde gelişim gösterebilir.

Melanom, benleri andıran deri seviyesinde bir leke/benek veya deriden kabarık oluşumlar olarak belirti verir. Nadiren deri renginde olabilir.

Renk ve şekil simetrisi bulunmayan,

Düzensiz sınırlı,

Renk alacası veya renk değişimi sergileyen,

5mm’den (kurşun kalem silgisi çapından) büyük çaplı,

Hızlı genişleyen veya kabarıklaşan,

Kaşıntı, kanama veya kabuklanma gösteren yeni oluşumlar Melanom için öncelikle şüphe uyandırır.

Melanomun erken tanısı ve erken tedavisi, hastaya tam düzelme şansını verebilir. Tanı ve tedavide geç kalınması, kanserin hızla yayılmasına ve ölümlere neden olabilir.

Düzenli aralıklarla bireyin kendi kendini muayene etmesi ve yeni çıkan şüpheli oluşumları fark ettiğinde zaman kaybetmeden dermatoloji uzmanına başvurması, Melanomun erken tanısını sağlayan en önemli etkendir.

Standart, eksiksiz ve güvenilir bir “kendi kendine muayene” gerçekleştirebilmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Gerekli Malzemeler

El aynası, boy aynası, tabure/sandalye, tarak, saç kurutma makinesi, silgili kurşun kalem, cetvel ve beden haritalarıdır.

Kendi Kendine Ben Muayenesi Nasıl Yapılır? 

Deri kanserinin erken tanısı için bireylerin düzenli olarak (3-6 ayda bir) kendi kendini muayene etmesi önerilir. Bu muayene ile tüm deri mukoza yüzeyleri değerlendirilir. Kendi kendine muayene aydınlık bir ortamda yapılmalıdır. Muayene için gerekli olan malzemeler önceden hazır bulundurulmalıdır. 

Beden haritalarında şüpheli bulunan lezyonların kaydedilmesi gereklidir. İdeal bir kayıt için dijital fotoğraflama önerilir.

Bir veya iki ayna yardımı ile yeterli aydınlatma altında tüm yüz bölgesini, burun, dudaklar, ağız içi ve kulakları içerecek şekilde detaylı olarak inceleyin.

Kulak arkalarının incelenmesi için boy aynası ve el aynasını birlikte kullanın.

Baş saçlı derisini incelerken deri yüzeyindeki değişikliklerin saçların altında saklı kalmasına izin verilmemelidir. Bunun için saç tarağı ile saçlarınızı aralayabilir veya saç kurutma makinesi ile saçlarınızı havalandırarak inceleme yapabilirsiniz.

Giysilerinizin tamamını çıkardıktan sonra gövde ön kısmı derinizi bir bütün olarak boy aynası önünde inceleyin. Kadın hastaların her iki meme altı ve memeler arasındaki katlantıyı açarak eksiksiz inceleme yapmaları gerekir.

Boy aynası önünde kollarınızı yukarı kaldırarak her iki koltuk altı bölgesi ile gövdenizin sağ ve sol yan kısımlarını da inceleyin.

Gövde arka kısmı, kalça ve bacak arka kısmı derinizi incelemek için boy aynası ve el aynasını birlikte kullanın.

Kollarınızı dirsekleriniz seviyesinde kırarak sağ ve sol ön kolunuz ile kollarınızın ön ve arka kısımlarını tam olarak inceleyin.

Her iki elinizi; avuç içleri, el parmak araları ve tırnak altları dahil olacak şekilde kontrol etmeyi unutmayın.

Bir sandalyeye oturun, ayaklarınızı tabureye uzatın. Bacaklarınızı, ayaklarınızın ön/üst kısımlarını ve genital bölgenizi inceleyin.

Her iki ayak tabanınızı topuklar ve ayak parmak aralarınız ile ayak tırnaklarınızı incelemeyi unutmayınız. Gerekirse bu bölgeleri daha iyi görmek için el aynası kullanın.

tr_TRTürkçe