Ağız İçi Hastalıkları

Ağız içi hastalıkları; ağız içinde bulunan organların çeşitli nedenlerden dolayı gelişen hastalıklarını ifade eder. Bir bütün olarak değerlendirildiğinde dişler, dil, damak ve ağzın diğer bölümlerinde meydana gelen hastalıklar afttan ağız kanserine kadar farklılık ve çeşitlilik gösterebilmektedir. Bununla birlikte ağızdaki birtakım hastalıklar ve problemler diğer hastalıkların habercisi olabilmektedir. Dolayısıyla ağız bakımına gereken önemin verilmesi, ortaya çıkan problemlerin de erken tespit edilerek gerekli tedavinin uygulanması gerek ağız içi hastalıklarında gerekse diğer hastalıkların tedavisinde son derece önemlidir.

Ağız içi hastalıklar birtakım yeme içme, çiğneme ve konuşma bozukluklarına neden olabilirler. Ağız sağlığının bozulması, vücudun ihtiyacı olan besin maddelerinin alınmasında birçok soruna neden olur ve buna bağlı olarak da çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla sağlıklı ağız sağlıklı bir hayat demektir.

Diş ve diş eti hastalıkları, dil kanseri, ağız kanseri, ağız içi yaralar, aftlar, uçuklar ve iltihaplar ağız içi hastalıkları arasında bulunmaktadır.

Hangi sebeple olursa olsun ağız içinde oluşan yara, şişlik, kabarıklık durumları ve renk değişiklikleri yakından takip edilerek gerekli muayenenin yapılması ve erken teşhisin sağlanması ileride oluşabilecek birtakım ağız içi kanserlerinin önlenmesinde önem arz etmektedir. Ayrıca ağız içinde oluşan bu lezyonlar vücudun diğer bölgelerindeki hastalıkların habercisi olabileceğinden ağız içindeki bu değişiklikler fark edildiğinde vakit kaybetmeden hekim kontrolünden geçilmesinde fayda bulunmaktadır.

tr_TRTürkçe