Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nedir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genellikle cinsel ilişki ile bazen başka yollarla da (sperm, kan, vajinal akıntı) bulaşan toplumuzda görülme sıklıkları giderek artan bir grup hastalıktır. Bu tür hastalıklar bazen hasta anneden bebeğe gebelik veya doğum sırasında, ayrıca kan ürünlerinden veya iğne batması yolu ile de bulaşabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Cinsel yolla bulaşan hastalığın türüne göre belirtiler değişse de eğer aşağıdaki belirtiler varsa mutlaka bir Dermatoloji uzmanına muayene olmalısınız.

  • Genital alanda, ağız içinde veya anal bölgede yara, içi sıvı dolu veya sıvı dolu olmadan kabarıklık,
  • Ağrılı veya yanma ile beraber olan idrar yapma • Penis veya vajinadan akıntı gelmesi
  • Kasık bölgesindeki lenf bezlerinde şişlik ve ağrı

Bu hastalıklar sizin dışınızda eşinizi veya partnerinizi de etkiler. Tedavi edilmeyen hastalıklar çok çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle bu tür bir hastalığınız olduğunda en kısa sürede Dermatoloji uzmanına mümkünse partnerinizle beraber başvurmalı ya da onu da bu durumdan en kısa sürede haberdar etmelisiniz. Unutmamalısınız ki güzel anları yaşadığınız zamanlar onarılmaz durumlara yol açabilir.

Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa ait bulguları taşıyan hastalara hastalığın türüne göre yapılacak kan, idrar veya akıntı örneklerinin incelenmesi ile tanı konulabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, hastalığı oluşturan etkenlere yönelik uygun ilaçlarla (antibiotik, antiviral, antiparaziter) tedavi edilebilirler.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar diğer deri hastalıklarından farklı olarak karşıdaki kişiye hastalığı bulaştırma riski olan hastalıklardır. Bu hastalıkların toplumda duyulması da sosyal anlamda kişiyi izole edecektir. Ancak tüm bunlara karşın, bu tür hastalıkların tedavisi için en kısa süre içinde deri ve zührevi hastalıklar uzmanına başvurarak hastalığınıza doğru tanı konulmasını ve tedavinizin en kısa süre içinde yapılmasını sağlarsanız kısa sürede sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşursunuz.

Belirtilerin bir ya da birkaçı cinsel yolla bulaşan bir hastalığı gösterebilir. Bu belirtiler cinsel ilişkiden kısa sürede (birkaç gün) ortaya çıkabileceği gibi bazen 3 ay sonra gibi geç bir dönemde de çıkabilir.

Bu tür hastalıklar bakterilerle (bel soğukluğu, frengi, klamidyal enfeksiyonlar), parazitlerle (trikomoniyazis) veya viruslarla (HPV-insan papilloma virusu, HSVuçuk virusu, HIV-insan immün yetmezlik virusu) ortaya çıkabilirler.

  • Aşağıdaki durumlar cinsel yolla bulaşan hastalıklar için risk faktörü olarak kabul edilmektedir.
  • Korunmasız cinsel ilişkide bulunmak • Çok sayıda kişi ile cinsel ilişki kurmak
  • Bir ya da birden fazla cinsel yolla bulaşan hastalığı olmak
  • Alkol veya madde bağımlısı olmak

 

İletişime Geçin
tr_TRTürkçe