Genital Siğil ve Tedavisi Nedir?

Genital siğiller çoğunlukla HPV (Human Papillomavirus) virüsü nedeniyle ortaya çıkmaktadır. HPV virüsü vücudumuzda her yerde siğil yapabilmektedir. Ancak genital bölgede ortaya çıkan siğiller önem arz etmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Genital bölgede görülen ve insan papilloma virusa (HPV) bağlı olarak ortaya çıkan cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. 15-49 yaş arasındaki kişilerin %1-2’sinde görülmektedir. HPV’nin 100’den fazla tipi vardır ve bunların yaklaşık yarısı genital siğile neden olabilmektedir. Hastalığın kuluçka dönemi haftalar veya yıllar olabilmektedir.

Kadın ve erkek genital bölgelerine yerleşen, sıcak ve nemli alanlar olması nedeniyle, anüs (makat) çevresinde ve kadınlarda genital bölgede küçük dudaklarda daha sık görülen, küçük, deri renginde, kırmızı veya kahverengi bir kabarıklık olarak başlar. Fazla nemli bir bölgedeyse beyazımsı da görünebilir. Giderek büyür ve üzeri karnıbahar gibi bir görünüm alır.

Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır ancak, bulaşma hemen hemen daima deri temasıyla olduğu için, tam bir cinsel ilişki olmadan da bulaşabilir. Genital bölge veya makat çevresinde ekzema, uzun süreli vajinal akıntı gibi durumlar varsa hastalık daha kolay bulaşmaktadır.

Genital siğil tanısı genellikle doktorlar tarafından klinik muayene ile koyulur. Bazen ayırıcı tanı için deriden biyopsi alınması gerekebilir.

Hastalık için hastanın evde kendisinin uygulayacağı veya doktorun klinikte uygulayacağı tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu tedavilerin uzun süreli olabilir. Tedavi seçimi siğillerin yeri, sayısı, büyüklüğü vb özelliklere bağlı olacaktır

Bazı siğiller kaybolurken yakın bölgelerde yeni siğiller çıkabilir. Bu nedenle genital bölgenin periyodik muayenesi gereklidir. Tam tedavi sonrasında bile genital siğillerin tekrarlama olasılığı vardır. Kadınlarda rahim ağzı kanseri riski nedeniyle mutlaka düzenli olarak “smear” yapılmalıdır.

Genital siğile neden olan virusların bir kısmı (HPV tip 16, 18), rahim ağzı kanserine de neden olabilmektedir. Bağışıklık sisteminde sorun olan kişilerde yaralar daha şiddetli seyredebilir ve tedaviye daha zor yanıt verebilir, bu kişilerde tekrarlama riski daha yüksektir.

Korunmada en güvenilir yolu cinsel ilişkiden kaçınmak ya da infekte olmadığı bilinen biriyle tek eşli bir ilişki yaşamaktır. Lateks kondomların doğru ve sürekli kullanılışı genital siğil riskini azaltabilir. Fakat kondom dışı alanlarda genital siğil görülebilir. Cinsel ilişki sonrası cinsel bölgeyi yıkama, idrar yapma, antiseptikle yıkamak bu hastalıktan korunma sağlamaz.

Genital siğilden korunmada aşı:

  • 11-12 yaşındaki kız çocuklarına 3 doz HPV uygulanması önerilmektedir.
  • 13-26 yaş arasında daha önce aşı olmamış veya aşı serilerini tamamlamamış tüm kız çocukları veya kadınlar aşı olmalıdır.
  • Virüsün bir tipiyle enfekte olan hastalar aşıdaki diğer virüs tiplerine karşı korumadan fayda görebilirler. Dolayısıyla genital siğili olan hastalara da aşı uygulanmalıdır.
  • Kendinizi ve partnerizi koruyun
  • Genital siğiliniz varsa bu durumu en kısa sürede partnerinize bildirin ve doktora gidip değerlendirilmesini sağlayın.
  • Eğer partneriniz genital siğil için tedavi alıyorsa mutlaka siz de bir doktora görünün.
  • Sizde veya partnerinizde bulgular varken cinsel ilişkiye girmekten kaçının.
  • Eğer genital siğiliniz varsa diğer cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar açısından da test edilmelisiniz. Partnerlerinize de bu durumu belirtiniz.

 

 

İletişime Geçin
tr_TRTürkçe