Morfea Nedir?

Morfea, sıklıkla yalnızca deriyi etkileyen uzun seyirli nadir bir deri hastalığıdır. En sık görülen belirtileri; aktif dönemde leylak renginde, geç dönemde kahverengimsi olan ağrısız renk değişiklikleri ve deri kıvamında sertleşmedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Morfea oldukça nadir görülen bir hastalıktır. Hastalık kadınlarda 2-3 kat daha fazla görülür. Ortalama hastalık başlangıcı 40’lı yaşlardır.

Morfea sıklıkla kendiliğinden yıllar içerisinde gerileme gösterir. Etkilenen alanlarda renk ve kıvama ilişkin bazı değişiklikler kalıcı olabilir. Doğrusal formlar daha dirençlidir. Hastalığın erken dönemlerinde daha etkili olmak üzere, aşağıdaki tedaviler uygulanabilmektedir.

Sınırlı deri alanları etkilenmişse:

  • Kortizonlu krem ve merhemler
  • D vitamini benzeri kremler (Kalsipotriol)
  • Bağışıklık sistemini düzenleyici krem ve merhemler (Takrolimus/Pimekrolimus)

Yaygın deri alanları etkilenmiş veya şiddetli formlar mevcutsa:

  • Sistemik kortizon içeren tabletler
  • Metotreksat
  • UVA-1 veya dar band UVB fototerapisi

Hastalığın nedeni tam olarak aydınlatılamamıştır. Travma, radyasyon, ilaçlar, infeksiyonlar, genetik ve otoimmünite üzerinde durulmaktadır. Nedeni ne olursa olsun hastalık süreci, damarsal hasar ve deride elastikiyeti sağlayan bir protein olan kolajen üretiminin artışı ve yıkımının azalmasıyla ilerler.

Morfea sıklıkla yalnızca deriyi etkiler. Bazı olgularda ise etkilediği deri alanının altındaki yağ, kas vb. dokular da etkilenebilir. Sıklıkla gövde ön veya arka yüzde yerleşirlerse de, yüz dahil tüm deri alanları etkilenebilir. Aktif lezyonlar, sıklıkla 2-15 cm büyüklüğünde merkezinde pigment değişiklikleri olan pembemsi mor, kenarları leylak renginde oval yamalardır.

Zamanla daha açık tonda görünen merkezi kısım giderek sertleşir, kalınlaşır, kuru ve parlak bir görünüm kazanır. Etkilenen alanlarda zaman içerisinde kıllar ve ter bezlerinde de kayıplar gelişebilir. Kollar ve bacaklarda yerleştiklerinde doğrusal özellik kazanabilir. Deri altı yapıları tutarak hareket kısıtlılıklarına yol açabilir. Yüzü tutan şiddetli bir formunda, kas ve alttaki kemik yapılar da etkilenerek önemli görünüm sorunlarına yol açabilir.

Görünür alanlarda yerleştiğinde kozmetik görünüm nedeniyle özgüven sorunları, kollar ve bacaklarda hareket kısıtlılıkları, yaygın ve çok sayıda bulgu ile seyredenlerde deride yaygın sertleşmeler ortaya çıkabilir.

Muayene ve gerektiğinde bir deri biyopsisi tanıda yardımcıdır. Yaygın ve doğrusal formlarda bazı bozukluklara rastlanabilirse de, kan testleri sıklıkla normaldır.

Morfea, sıklıkla yıllarca devam edip, ardından gerileme gösterir. Kollar ve bacaklarda yerleşen doğrusal formlar sıklıkla kalıcı değişiklikler oluşturup dirençli seyredebilir. Özellikle yüzde yerleşenlerde nöroloji veya göz muayeneleri yaptırılmalıdır.

 

 

İletişime Geçin
tr_TRTürkçe