Saçkıran Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Saçkıran, saç dökülmesi ve saçlı derinin bazı bölümlerinde saç kayıplarına neden olan bir hastalıktır. Genellikle kafa derisinde görülse de, kaş, kirpik, bıyık ve sakal dökülmelerine de neden olabilir. Strese ya da bağışıklık sistemine dayalı bazı sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan saçkıran tedavisi için klinik değerlendirme sonrası uzman hekim tarafından belirlenir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Saçkıran, başlangıç aşamasında küçük kabarcık ya da sivilce görünümünde olabilir. Hastalığın ilerleme hızına bağlı olarak zaman içerisinde saçlı deride uzamanın durması ve saç/kıl dökülmesi başlar. İlerleyen evrelerde saç/kıl dökülmesi görülen alan halka biçiminde genişlemeye başlayabilir. Saçkıran hastalığında nadir de olsa saçlı bölgedeki tüm kıllar dökülebilir. Saçkıran için tedaviyi ertelememek bu açıdan önemlidir.

Bağışıklık sistemi bozuklukları ya da stres nedeniyle ortaya çıkan saçkıran için kesin bir tedavi yoktur. Tedavi süreci, hekim tarafından hastanın klinik muayenesi sonucuna göre belirlenir. Bazı hastalarda kısa süreli ilaç tedavisi yeterli olsa da bazı hastaların yakından izlenmesi gerekebilir. Saçkıran tekrarlayabilen bir saç hastalığı olduğu için tedavi tamamlandıktan sonra, hastanın bir süre daha doktor kontrollerine devam etmesi gerekebilir.

 

İletişime Geçin
tr_TRTürkçe