En sık görülen yüz lekelerinin arasında sivilce izleri, güneş nedeniyle oluşan çil ve lekeler ve bir kısmı da yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan lekelerdir. Bunun yanında gebelik lekesi diye bilinen yüzü yaygın olarak tutan lekeler bulunmaktadır.

Yüz Lekeleri

Hayatımızda farklı zaman dilimlerinde karşılaşabildiğimiz yüz lekeleri kadın ve erkek hastalar için sıkıntı veren durumlardan biridir. Bu lekeleri birkaç grupta incelemek mümkündür. En sık görülen yüz lekelerinin arasında sivilce izleri, güneş nedeniyle oluşan çil ve lekeler ve bir kısmı da yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan lekelerdir. Bunun yanında gebelik lekesi diye bilinen yüzü yaygın olarak tutan lekeler bulunmaktadır. Aslında bu sadece gebeliğe özgü bir sorun değildir. Hormonal nedenlere bağlı olarak pek çok yaş grubunda ve erkeklerde karşılaşılabilen bir durumdur. Yüzde yanak bölgesini tutabilmekle birlikte alın, çene hatta burun üzerine kadar yaygın bir görüntü sergileyebilir. Düzgün tedavi edilmediği zaman ilerleyen dönemde tedaviye direnç gösterebilmektedir. Hormonal faktörlerle ilişkili olduğu için hastanın çok iyi değerlendirilmesi, probleme sebep olan faktörün ortaya çıkarılması ve en uygun tedavi seçeneğinin belirlenmesi gerekmektedir.

Yüz Leke Tedavisi

Bu tür lekeler tedavi edilirken en sık kullanılan yöntemler PRP, lazer tedavisi, kimyasal peeling, leke giderici ve renk açıcı kremler olmak üzere çeşitlilik arz etmektedir. Uzman dermatolog tarafından yapılan muayene, cilt analizi ve değerlendirmelerin ardından en uygun tedavi seçeneğine karar verilmelidir. Bununla birlikte bu yöntemler hastanın durumuna ve cilt yapısına göre kombine edilebilmektedir. Bütün bu tedaviler sırasında güneş koruyucusunun kullanılması ve hastaların iyi bir şekilde bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu konuda bilgili ve tecrübeli olmayan ellerde yapılan birtakım uygulamalar geri dönüşü olmayan cilt problemlerine neden olabileceği unutulmamalıdır.

tr_TRTürkçe