Tüm deri – saç tırnak hastalıkları ve zührevi hastalıkların tanı ve tedavisini kapsamaktadır.

Klinik Dermatoloji

Kategoriler

PODOLOJİ


En sık görülen tırnak hastalıklarının başında tırnak mantarları gelmektedir. Tırnakta sarı-kahverengi renkli plak şeklinde kendini gösteren tırnak mantarları tırnakların kalınlaşmasına, çabuk kırılmaya, şekil ve renk bozukluklarına neden olmaktadır. Nemli ve sıcak ortam mantarın çoğalması ve yayılması için uygun ortam oluşturur.

DAHA FAZLA

SAÇ HASTALIKLARI

Saç dökülmeleri en sık karşılaşılan saç hastalıklarının başında gelmektedir. Saç dökülmeleri genetik nedenler, sağlıksız beslenmeye bağlı olarak saçın ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin eksikliği, bazı hastalıklar ya da ilaç kullanımları, hormonal bozukluklar, stres gibi çeşitli faktörler nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

DAHA FAZLA

AĞIZ İÇİ HASTALIKLAR

Düzenle | Hızlı Düzenle | Sil | Görüntüle
Ağız içi hastalıkları; ağız içinde bulunan organların çeşitli nedenlerden dolayı gelişen hastalıklarını ifade eder. Bir bütün olarak değerlendirildiğinde dişler, dil, damak ve ağzın diğer bölümlerinde meydana gelen hastalıklar afttan ağız kanserine kadar farklılık ve çeşitlilik gösterebilmektedir.

DAHA FAZLA

ZÜHREVİ HASTALIKLAR

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar zührevi hastalıklar olarak da adlandırılırlar. Zührevi hastalıklar cinsel temasa bağlı olarak kadın ve erkeklerde görülmektedir. Bakteriler ya da virüslerin neden olduğu cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanısı ve tedavisi farklılık gösterebilmektedir.

DAHA FAZLA
tr_TRTürkçe